Pożyczki gotówkowe Leasing,Zobowiązanie finansowe Wszystko na temat kredytu mieszkaniowego

Wszystko na temat kredytu mieszkaniowegoZakup nieruchomości, szczególnie tej pierwszej własnej, to jedno z ważniejszych wydarzeń w dorosłym życiu. To wtedy zazwyczaj zostaje odcięta „pępowina” łącząca dziecko z rodzicami. Od tego momentu trzeba umiejętnie gospodarować środkami i nastawić się na samodzielność. Niestety często nabycie lokalu mieszkalnego z pieniędzy otrzymywanych z wynagrodzenia jest niemożliwe do zrealizowania. Pomocną dłoń wyciągają banki, oferujące kredyt na mieszkanie. To opcja, którą co roku rozważają dziesiątki tysięcy młodych Polaków.

Stabilny, znaczy bezpieczny

Pierwsze kryterium, jakie trzeba spełnić w trakcie ubiegania się o kredyt na mieszkanie, to stabilność finansowa. Bank weryfikuje rzetelność potencjalnego klienta. Ma ku temu poważne podstawy – w końcu pożycza mu pokaźną kwotę, a sama spłata najpewniej potrwa kilkadziesiąt lat. Oczywiście instytucja powinna też na tym odpowiednio zarobić. 

Na początku dokładnie monitorowane są dochody. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto wraz z długością posiadanej umowy o pracę są podstawowymi argumentami przemawiającymi na korzyść lub niekorzyść kontrahenta. Mile widziana jest wysokie uposażenie, oscylujące w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych oraz umowa na czas nieokreślony. 

W następnej kolejności ekonomiści biorą pod lupę wydatki. Wiążą się one z limitami na koncie, ale i ze spłacanymi w tym momencie kredytami. Jeżeli wydajemy niewspółmiernie dużo do osiąganych dochodów, znacznie tracimy na wiarygodności. Finansiści nie powierzą tak ogromnych środków osobie nieumiejącej mądrze i efektywnie nimi gospodarować.

Bankowi należy też przedstawić niektóre aspekty życia osobistego. Wielkość gospodarstwa domowego, a w zasadzie ilość jego członków, ma niebagatelne znaczenie, jeśli ubiegamy się o kredyt na mieszkanie. To właśnie głównie rodzina generuje wcześniej wspomniane wydatki, a te przy niskiej pensji mogą w efekcie doprowadzić do decyzji odmownej.

Wcześniejszy kredyt istotnym udogodnieniem 

Nikt z nas nie lubi mieć długów. Czasem jednak życie przymusza nas do takich, a nie innych wyborów i trzeba posiłkować się zewnętrzną pomocą. Gotówka w formie oprocentowanej zapomogi na dowolny cel, spłacona w terminie wraz z należnymi odsetkami, może wyjść na dobre. To kolejny dowód na to, że starający się o kredyt na mieszkanie ma świadomość powagi sytuacji, nie bagatelizuje zapisów zawieranej umowy, uiszcza raty i jest pewnym źródłem dochodu dla banku.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed wizytą w wybranej placówce instytucji finansowej warto zadbać o kilka szczegółów, stawiających kredytobiorcę na uprzywilejowanej pozycji i przyspieszających proces otrzymania niezbędnych pieniędzy. Oto najważniejsze z nich:

  • lista stałych wpłat wynagrodzenia na konto, minimum z trzech ostatnich miesięcy, najlepiej z ostatniego roku;
  • druk podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT);
  • zaświadczenie o zatrudnieniu lub dokumenty poświadczające prowadzoną działalność;
  • optymizm i cierpliwość.

Wkład własny do kredytu na mieszkanie

Obecnie kolejną formą zabezpieczenia jest wkład własny. Pożyczkodawca wymaga posiadania 20% wartości nieruchomości, jaką zamierzamy kupić. To również argument przemawiający na korzyść potencjalnego klienta, gdyż świadczy o jego zapobiegliwości i dysponowaniu oszczędnościami, które wbrew pozorom niełatwo dziś zgromadzić. Niekiedy banki wymagają 10% wkładu, niestety niewiele z nich decyduje się na taki zabieg. Jeszcze kilka lat temu nie znano owego przepisu, ale pogarszająca się sytuacja ekonomiczna wymusiła na finansistach wprowadzenie tego obostrzenia. 

 

W razie kłopotów zdaj się na pomoc ekspertów

 

Kredyt na mieszkanie może być dla niektórych skomplikowanym zagadnieniem. Wtedy warto skorzystać z doświadczenia specjalistów. Pomogą oni przejść przez cały proces ubiegania się o finansowanie, wskażą najlepsze rozwiązania i przyczynią się do uzyskania pozytywnej decyzji banku. Pracownicy HABZA Finanse od lat działają w branży kredytów hipotecznych, dlatego ich doradztwo okaże się nieocenione i – co najważniejsze – skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *