Pożyczki gotówkowe Pożyczanie pieniędzy,Zobowiązanie finansowe Prowizja za udzielenie kredytu – czym jest i ile wynosi?

Prowizja za udzielenie kredytu – czym jest i ile wynosi?Zaciągnięcie kredytu to zwykle trudna decyzja, ponieważ oznacza poniesienie wielu kosztów. Jeden z nich to prowizja bankowa. Co to jest prowizja i jak prowizja kredytu wpływa na całkowity koszt konkretnego zobowiązania finansowego?

Co to jest prowizja?

Prowizja to – oprócz oprocentowania – jeden z podstawowych kosztów kredytów bankowych. Jest opłatą pobieraną z tytułu dokonania określonych czynności na rzecz klienta i doliczaną przez bank do zaciągniętego zobowiązania. Wyrażona jest w procentach i obliczana od kwoty udzielonego kredytu.

Prowizję reguluje się w całości lub z ratami kredytu. Płatność prowizji w ratach powoduje zwiększenie całości kosztów oraz wysokości comiesięcznych rat. Bank może obniżyć jej kwotę, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe produkty, np. otworzymy rachunek czy dobierzemy kartę kredytową.

Czasem w celu zachęcenia nowych klientów bank odstępuje od naliczania prowizji za udzielenie kredytu. Dzięki temu będzie mógł w przyszłości zaproponować im inne produkty ze swojej oferty, a co za tym idzie – generować dodatkowe przychody. Kredyty bez prowizji to jednak tylko niewielka część rynku kredytowego.

Prowizja kredytu – najpopularniejsze rodzaje

Prowizja za udzielenie kredytu to najczęściej spotykana opłata operacyjna, której celem jest zrekompensowanie bankowi kosztów ponoszonych w związku z uruchomieniem kredytu. Dotyczy ona zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. W zależności od cennika banku, prowizja za udzielenie kredytu przyjmuje wartość od zera do kilkudziesięciu procent.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu jest z kolei naliczana w przypadku wcześniejszej spłaty istniejącego zobowiązania. Zwykle pojawia się przy kredytach hipotecznych i obowiązuje przez określony w umowie czas. Bank nalicza kilkuprocentową prowizję, która ma zrekompensować utratę części odsetek w razie wcześniejszej spłaty.

Prowizja za rozpatrzenie wniosku to opłata przygotowawcza, którą bank pobiera za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Najczęściej dotyczy ona zobowiązań zaciąganych przez przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jej wysokość wynosi do kilkuset złotych.

Możliwe są również prowizje za podejmowanie innych czynności na rzecz klienta, np. podwyższenie kwoty kredytu, jego przewalutowanie, a w przypadku kredytów odnawialnych – uruchomienie, przedłużenie lub podwyższenie linii kredytowej. Prowizja kredytu może też być naliczona za czynności upominawcze i windykacyjne.

Ustawa antylichwiarska

Maksymalną wysokość prowizji kredytu określa obowiązująca od 11 marca 2016 roku tzw. ustawa antylichwiarska, która dotyczy całego rynku finansowego, w tym również pożyczek online. Wprowadza ona limit pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich (w tym kosztów prowizji), ubezpieczenia kredytu, opłat przygotowawczych oraz opłat związanych z obsługą pożyczek w domu klienta.

Ustawa nie wskazuje konkretnej wysokości prowizji kredytu. Każdy bank może określać ją według własnego cennika, choć musi się mieścić w granicach określonych przepisami. Zgodnie z ustawą, suma pozaodsetkowych kosztów kredytu nie może przekroczyć 25 % całkowitej kwoty kredytu oraz 30 % całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Pomoc w wyborze kredytu

Jeśli masz kłopot z wyborem lub ze spłatą kredytu, skontaktuj się z naszym ekspertem. Zaoferuje on fachową pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji. Jeśli zaciągnąłeś zbyt wiele chwilówek, to być może najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny, który znacząco ułatwi codzienne życie. Wyjaśni też, jak prowizja za udzielenie kredytu wpływa na jego ostateczny koszt.

HABZA Finanse to gwarancja wsparcia merytorycznego na każdym etapie postępowania, począwszy od decyzji o zaciągnięciu kredytu aż do dnia spłaty ostatniej jego raty. Negocjacje prowadzone są przez nas na szczeblu decyzyjnym, więc nie jesteś narażony na ryzyko odmowy.

HABZA Finanse to specjaliści od trudnych finansów, którzy posiadają wysoki wskaźnik skuteczności i proponują najdłuższy na rynku okres kredytowania. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej lub jednego z biur kredytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *