Pożyczki gotówkowe Leasing,Pożyczanie pieniędzy Co to jest hipoteka – praktyczny poradnik hipoteczny

Co to jest hipoteka – praktyczny poradnik hipotecznyPrzymierzając się do zakupu własnego mieszkania, większość z nas szuka dobrego kredytu w banku. W wielu przypadkach kredyt to jedyny sposób na to, aby pozyskać odpowiednie środki finansowe na tak dużą inwestycję. Kupując nieruchomość na kredyt, zwykle spotkamy się z pojęciem hipoteki. Zatem co to jest hipoteka i w jaki sposób ona działa?

Co to jest hipoteka?

Hipoteka jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Można nią obciążyć nieruchomość (w całości lub w części ułamkowej), użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy wierzytelność zabezpieczoną hipoteką.

Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej wskazanej nieruchomości. Wierzytelność, która zostaje w ten sposób zabezpieczona, wynika z konkretnego stosunku prawnego, np. z tytułu udzielonego nam kredytu.

Pomimo obciążenia hipotecznego nieruchomości, nadal pozostajemy jej właścicielami i możemy nią swobodnie dysponować, np. możemy ją sprzedać. Hipoteka jest związana z samą nieruchomością, a nie z jej właścicielem. Właśnie z tego powodu każdy, kto planuje zakup mieszkania czy domu powinien poznać szczegóły na temat ich sytuacji prawnej. Jeśli nabędziemy nieruchomość z hipoteką, będziemy musieli ją spłacić.

Zabezpieczenie hipoteczne

Zgodnie z przepisami prawa, hipoteka zabezpiecza konkretną wierzytelność wyrażoną wartością pieniężną. Jej sumę określa się najczęściej w tej samej walucie, co zabezpieczona wierzytelność. Suma hipoteki to nie tylko sama wierzytelność, ale i roszczenia o odsetki, zasądzone koszty postępowania oraz inne roszczenia o świadczenia uboczne.

Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego odbywa się najczęściej na podstawie przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Podstawę egzekucji wszczętej przez wierzyciela zwykle stanowi tytuł wykonawczy, czyli sądowy tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Przedawnienie i wygaśnięcie hipoteki

Wierzytelność zabezpieczona hipoteką (w przeciwieństwie do roszczeń o świadczenia uboczne)może co prawda ulec przedawnieniu, ale w praktyce prawo wierzyciela hipotecznego do odzyskania pieniędzy z obciążonej nieruchomości, nie zostaje naruszone. Nawet, gdyby właściciel nieruchomości podniósł zarzut przedawnienia, to w świetle prawa nie może dokonać tego skutecznie.

Hipoteka najczęściej wygasa, gdy zostaje zaspokojona wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu.

Inne przypadki, gdy hipoteka wygasa, to m.in. zrzeczenie się tego prawa przez wierzyciela oraz konfuzja (sytuacja, gdy dłużnik i wierzyciel to ta sama osoba, np. w wyniku dziedziczenia) czy sądowe lub umowne zniesienie hipoteki.

Hipoteka umowna i przymusowa

Często można się spotkać z rozróżnieniem hipoteki na umowną oraz przymusową. Hipoteka umowna polega na tym, że na podstawie zawieranej przez nas umowy, wszystkie strony zgadzają się co do tego, by nieruchomość była zabezpieczeniem finansowania. Z hipoteką umowną spotkamy się najczęściej przy kredycie na dom czy mieszkanie.

Zobacz:

Z kolei hipoteka przymusowa może powstać niezależnie od woli właściciela nieruchomości, a nawet bez jego wiedzy na ten temat. Na przykład, gdy firmy budowlane wykonujące prace na zlecenie nieuczciwych deweloperów nie otrzymają swojego wynagrodzenia, mogą założyć hipotekę na wszystkie znajdujące się w budynku mieszkania.

Pomoc w wyborze kredytu

Jeśli masz kłopot ze spłatą kredytu hipotecznego, skontaktuj się z naszym ekspertem. Zaoferuje on fachową pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji oraz wyjaśni Ci, co to jest hipoteka. Być może najlepszym rozwiązaniem Twojej sytuacji będzie kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który znacząco ułatwi codzienne życie.

W HABZA Finanse pracują specjaliści od trudnych finansów, którzy posiadają wysoki wskaźnik skuteczności i proponują najdłuższy na rynku okres kredytowania. Dajemy gwarancję wsparcia merytorycznego na każdym etapie postępowania. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej lub jednego z biur kredytowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *